• Dejte sbohem osamělosti!

    Být sám je někdy fajn. Ale někdy - když naopak potřebujeme mít někoho vedle sebe - je to k uzoufání. Osamělost se dokonce stává epidemií moderní doby. A ubrečené počasí na náladě nepřidá...
  • Osamělost může mít velmi negativní dopad na naše zdraví

    Osamělost není o tom být sám - někteří lidé jsou sami se sebou šťastní. Není to ani o tom, kolik lidí znáte a jak často je vidíte, ani o špatném dni, kdy se s ostatními necítíte propojeni. Jedná se o dlouhodobý pocit izolovanosti, nepochopení a deprivace, který má negativní vliv na naše zdraví.
  • Čeští důchodci patří k nejosamělejším v EU, hůře se mají jen Italové

    Český červený kříž dostal od sponzora 328.618 korun, které pomohou osamělým seniorům. Osamělost cítí v ČR podle statistik každý třetí člověk starší 75 let. Česko tím patří k nejhorším zemím EU, hůře na tom jsou už jen Italové.
  • Osamělost je horší, než se myslelo? Může způsobit vážné zdravotní problémy

    Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má dokonce speciální resort ve vládě zvaný Ministr pro osamělost, který vede Tracey Crouchová. Stává se z toho smutný trend? A máme se obávat, že se situace ještě zhorší?
  • Krutá epidemie moderní doby: Osamělost

    Jsou atraktivní, úspěšní, chytří, zábavní. A cítí se hluboce osamělí. Stále více lidí se v dnešní době potýká se samotou. Podle spisovatelky Emily White se osamělost dokonce stává epidemií moderní doby, o které se navíc skoro nemluví. Ti, kteří se cítí sami, tak trápí i další pocity – stud, ponížení a nepochopení.
  • Hlavní je neztrácet motivaci

    Česká populace stárne. Je také čím dál víc osamělá. Podle Českého statistického úřadu u nás žije asi půl milionu seniorů v jednočlenné domácnosti. Statistiky jsou neúprosné i v tom smyslu, že ubývá kontaktů s příbuznými a přáteli. Bez ohledu na počet dětí a vnoučat jsou mnozí starší lidé osamělí.
  • Osamělost a samota pohledem expertů. Jaké mají příčiny?

    Data ukazují, že více než každá 4. česká domácnost je pouze jednočlenná a jejich počet navíc prudce roste. Neustále se měnící životní události u nás mohou někdy vyvolat pocity méněcennosti, případně strach z toho, že nás nikdo nemá rád. Někteří lidé se v takových případech utáhnou do sebe. Dobrá zpráva: osamělost se dá překonat a poradíme jak.
  • Samota a sociální izolace škodí zdraví jako patnáct cigaret denně

    Vyčerpání, stres nebo větší náchylnost k chřipkám. To jsou jen některé negativní dopady „nemoci” zvané osamělost, kterou trpí čím dál víc lidí ve vyspělých zemích. Nové studie odhalily, co všechno se s člověkem děje, když se cítí být „mimo tlupu”
  • 10 překvapivých faktů o osamělosti

    Odhaduje se, že více než 40% lidí pocítí během života bolestný pocit osamělosti. Navzdory tomu, jak je osamělost běžná, málokdo si plně uvědomuje její moc. Zde je 10 překvapivých faktů o osamělosti, které změní váš pohled na tento běžný, ale devastující psychologický stav.
  • Osamělost zabíjí, varují odborníci

    Chcete-li být zdraví a spokojení, usilujte během života především o navázání kvalitních vztahů se svým okolím a nejbližšími lidmi a obklopte se přáteli, radí lékaři a psychologové. Osamělost a absence sociálních kontaktů prokazatelně podporuje vznik řady onemocnění, zkracuje život, posiluje deprese a rozvoj duševních poruch. A to nejen u seniorů, ale i u lidí podstatně mladších.
  • Osamělost je nejhorší choroba na světě. Zabíjí víc než obezita

    Jen ve Spojených státech amerických trpí „chronickou osamělostí“ podle této práce přibližně 42 milionů dospělých ve věku nad 45 let. Autoři studie tvrdí, že takto rozsáhlá epidemie strukturní samoty je zásadní hrozbou pro zdraví celé společnosti – její dopad je zřejmě ještě silnější než jeden z největších amerických zdravotních problémů – obezita.
  • Osamělost zkracuje život. Snad víc než kouření nebo obezita

    Podle jedné studie se samota může rozšířit stejně snadno jako rýma. Výzkum prováděný na University of California naznačuje, že samota je chytlavá, a to zřejmě proto, že osamělí lidé nedůvěřují svým blízkým, čímž rozsévají nedůvěru také v jiných lidech. Výsledky naznačují, že osamělostí se snadněji nakazíte od přátel než od rodiny, rychleji se šíří mezi ženami než muži.
  • Století osamělosti: Sociální izolace může zabíjet

    Že zabíjí kouření, se dočteme na cigaretových krabičkách. Kam by se ale mělo psát o neméně smrtícím vlivu osamělosti? Vivek Murthy, ředitel amerického federálního ústavu pro zdravotní prevenci, varuje před „epidemií osamělosti a sociální izolace“.
  • Osamělost mezi lidmi

    "... a tak vám přejeme krásnou dobrou noc!" Často měla ve zvyku večer, vždycky když končil program, zapínat rádio, aby si mohla poslechnout těch pár slov, aby mohla slyšet lidský hlas, jak jí přeje dobrou noc.
  • Osamělost může být nakažlivá

    Osamělost se podle nové studie může mezi lidmi šířit podobně jako chřipka. Američtí výzkumníci zveřejnili výsledky studie, které se dohromady zúčastnilo více než 12 000 lidí a která se táhne už od roku 1948.
  • Zdravotní rizika osamělosti

    Chronická osamělost je v psychologickém smyslu zničující a podepisuje se i na našem tělesném zdraví. Člověk ji vnímá jako stav ohrožení, čímž se v něm spouštějí stresové reakce - zvyšuje se hladina stresového hormonu kortizolu a některých působků imunitního systému (tzv. interleukinů). To vede ke změnám metabolismu a k chronickému zánětu.
  • Skrytý zabiják Epidemie osamělosti. Proč jí trpí čím dál víc lidí?

    Každý desátý člověk trpí osamělostí. Zdaleka přitom nejde jen o důchodce. Epidemie moderní doby se šíří i mezi mladými lidmi. Podráží psychiku i fyzické zdraví, přesto se o ní téměř nemluví. Proč se nemáme komu svěřovat? A proč se za to stydíme?
  • Krutě pravdivá rozvodová statistika: Častěji ho chtějí ženy, každý pátý uteče ze vztahu dvakrát

    Téměř polovina manželských párů tak u nás řeší společné neshody. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že jsme se zařadili k zemím s vyšší rozvodovostí. Co se to s námi děje?
  • Top